Jesteśmy najlepsi

Aktualności

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

10 stycznia 2017
Od 1 stycznia 2017 r. weszła w życie istotna nowelizacja art. 264 Kodeksu pracy
14 listopada 2016
W wyroku z dnia 9 września 2016 r. Sąd Apelacyjny w Krakowie (sygn. akt

 

Masz problem prawny? Zgłoś się do specjalisty:

Umów się już dziś

Zadzwoń do nas:

+ 48 505 044 332

Aktualności

W wyroku z dnia 9 wrzeÅ›nia 2016 r. SÄ…d Apelacyjny w Krakowie (sygn. akt I ACa 552/16) wskazaÅ‚, że odwoÅ‚anie darowizny musi zostać ograniczone tylko do zupeÅ‚nie wyjÄ…tkowych przypadków, w których zachowanie obdarowanego jest szczególnie naganne. 

Stan faktyczny

W pozwie skierowanym przeciwko synowi, domagaÅ‚ siÄ™ nakazania zÅ‚ożenia oÅ›wiadczenia woli, którego treÅ›ciÄ… miaÅ‚o być przeniesienie udziaÅ‚u w wysokoÅ›ci 1/2 prawa wÅ‚asnoÅ›ci w lokalu. Powód wczeÅ›niej odwoÅ‚aÅ‚ darowiznÄ™ tego udziaÅ‚u z powodu rażącej niewdziÄ™cznoÅ›ci pozwanego. W krótkim czasie po dokonaniu darowizny, pozwany w istotny sposób zmieniÅ‚ stosunek wobec powoda. ZakazaÅ‚ powodowi kontaktu z jego wnukami, przejawiaÅ‚ akty agresji i przemocy w stosunku do niego oraz osoby wobec niego najbliższej, obecnej żony powoda. Powód jest osobÄ… bezrobotnÄ…, a nadto schorowanÄ…, nie posiadajÄ…cÄ… Å›rodków do życia. W tej sytuacji, mimo licznych, ponawianych próśb, nigdy nie otrzymaÅ‚ pomocy od pozwanego, który po otrzymaniu darowizny nie interesowaÅ‚ siÄ™ sytuacjÄ… powoda, a, tym bardziej, sam nie zaoferowaÅ‚ żadnej formy wsparcia dla darczyÅ„cy. Pozwany wskazaÅ‚, że zarzuty powoda byÅ‚y bezzasadne. 

Brak rażącej niewdzięczności

Sąd I instancji oddalił powództwo. W ocenie Sądu powód nie zdołał dowieść w sporze, iż rzeczywiście sposób zachowania pozwanego syna wobec niego, po zawarciu i wykonaniu umowy darowizny był taki, aby można mu było przypisać cechy rażącej niewdzięczności. Tymczasem jedynie w takim przypadku, oświadczenie o odwołaniu darowizny, które złożył powód, mogłoby zostać uznane za wywołujące skutek prawny.

SO: powód może podjąć zatrudnienie

SÄ…d I instancji w szczególnoÅ›ci zwróciÅ‚ uwagÄ™, że pozwany po przyjÄ™ciu darowizny oferowaÅ‚ ojcu swojÄ… pomoc, której ten jednak nie przyjÄ…Å‚. OceniÅ‚, że utrata pracy, na którÄ… powoÅ‚ywaÅ‚ siÄ™ darczyÅ„ca jako argument majÄ…cy wskazywać na jego trudnÄ… sytuacje materialnÄ…, obligujÄ…cÄ… pozwanego do udzielenia ojcu wsparcia, którego syn miaÅ‚ nie udzielić, nastÄ…piÅ‚ z przyczyn, które obciążajÄ… pozwanego. Nie byÅ‚o też, zdaniem SÄ…du, dostatecznych podstaw aby w sposób usprawiedliwiony twierdzić, że nie może on obecnie podjąć zatrudnienia.

SO: napięte relacje nie wystarczą, by odwołać darowiznę

PodsumowujÄ…c SÄ…d I instancji wskazaÅ‚, że relacje pomiÄ™dzy powodem i pozwanym sÄ… napiÄ™te, owocujÄ…c od czasu do czasu sytuacjami konfliktowymi. Tym nie mniej ich przebieg nie wykracza swojÄ… intensywnoÅ›ciÄ… poza kategoriÄ™ zwykÅ‚ych nieporozumieÅ„ pomiÄ™dzy czÅ‚onkami rodziny. W żadnym razie nie można ich kwalifikować jako przejawy rażącej niewdziÄ™cznoÅ›ci, w rozumieniu przepisu art. 898 § 1 k.c. po stronie pozwanego. 

SA: odwołanie darowizny tylko wyjątkowo

SÄ…d Apelacyjny w Krakowie podzieliÅ‚ argumentacjÄ™ prawnÄ… wskazanÄ… w uzasadnieniu kontrolowanego orzeczenia i oddaliÅ‚ apelacjÄ™ powoda. WskazaÅ‚, iż uprawnienie darczyÅ„cy na podstawie którego może on odwoÅ‚ać darowiznÄ™ należy traktować jako wyjÄ…tkowe, którego zakres stosowania nie może opierać siÄ™ na wykÅ‚adni rozszerzajÄ…cej przesÅ‚anek normatywnych skutecznego siÄ™gniÄ™cia po nie. Musi ono zostać ograniczone tylko do tych zupeÅ‚nie wyjÄ…tkowych przypadków, które ze wzglÄ™du na szczególnie naganne zachowanie obdarowanego każą dać prymat interesowi darczyÅ„cy nie tylko nad interesem niewdziÄ™cznego w sposób rażący obdarowanego ale także nad zasadÄ… stabilnoÅ›ci stosunków prawno rzeczowych, ksztaÅ‚towanych w zaÅ‚ożeniu w sposób trwaÅ‚y, zawartÄ… i wykonanÄ… miedzy stronami umowÄ….

 

ŹródÅ‚o: Wyrok SA w Krakowie z dnia 9 wrzeÅ›nia 2016 r. sygn. akt I ACa 552/16.

http://orzeczenia.krakow.sa.gov.pl/content/$N/152000000000503_I_ACa_000552_2016_Uz_2016-09-09_001

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SA: bez wykładni rozszerzającej przesłanek odwołania darowizny
14 listopada 2016
10 stycznia 2017
Od 1 stycznia 2017 r. weszła w życie istotna nowelizacja art. 264 Kodeksu pracy
14 listopada 2016
W wyroku z dnia 9 września 2016 r. Sąd Apelacyjny w Krakowie (sygn. akt

KANCELARIA RADCY PRAWNEGO MARCIN GEBEL

Zadzwoń do nas:

+48 505 044 332

+48 505 044 332

© 2016 Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Gebel

Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Gebel

tel: 505 044 332

email: kancelaria@radcagebel.pl

adres: ul. Opawska 31/4b
47-400 Racibórz

 

Created with WebWaveCMS